Focus RS w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata FIA 2016

Ford Performance potwierdza, że Focus RS wystartuje w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata FIA 2016.

Zgodnie ze wstępną zapowiedzią, która pojawiła się na końcu opublikowanego w tym tygodniu filmu Ken Block’s Gymkhana EIGHT, oddział Ford Performance potwierdził, iż zespół Hoonigan Racing Division wystawi dwa wspierane fabrycznie Focusy RS w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata FIA 2016. 

Od ponad 50 lat znaczek Ford Performance Rallye Sport jest zarezerwowany wyłącznie dla samochodów sportowych i seryjnych, które wyróżniają się ponadprzeciętnymi osiągami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Znane z agresywnego designu i pionierskich rozwiązań technicznych, modele Forda z logotypem RS już od wielu lat zdobywają kolejne trofea na odcinkach specjalnych FIA WRC, a za ich kierownicą zasiadali tacy kierowcy, jak Björn Waldegård, Marcus Grönholm, Mikko Hirvonen czy Colin McRae. 

„RS to światowa marka z bogatą historią, którą znają i doceniają wszyscy fani sportów motorowych,” powiedział Dave Pericak, dyrektor Ford Performance. „Nasz znaczek RS jest bezpośrednio powiązany ze sportami motorowymi, a w cały projekt zaangażowany jest zespół oddanych inżynierów dzielących wspólną pasję. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy uhonorować historię Rallye Sport poprzez zaoferowanie produktów o doskonałych osiągach i wyjątkowym designie.” 

Za projektem Focusa RS stoi oddział Ford Performance, należący do Kena Blocka zespół Hoonigan Racing oraz firma M-Sport z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Modele Ford Focus RS Rallycross zostały zoptymalizowane pod kątem uczestnictwa w zawodach sportowych, oferując napęd na cztery koła oraz nowy silnik EcoBoost® o mocy 600 KM, zapewniający przyspieszenie od 0 do 96 km/h w czasie poniżej 2 sekund.

Mark Rushbrook, kierownik ds. technicznych w Ford Performance mówi, że celem zespołu było opracowanie samochodu Rallycross, który będzie godny oznaczenia RS.

„Aby wziąć udział w sportowych zmaganiach w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata wykorzystaliśmy przełomowe narzędzia, rozwiązania techniczne oraz wiedzę pozyskaną w programach Le Mans GT i NASCAR, a także podjęliśmy współpracę z uznanym zespołem M-Sport, specjalizującym się w opracowywaniu samochodów sportowych,” powiedział Rushbrook. „Ken, Andreas Bakkerud i zespół Hoonigan Racing dają nam dodatkową przewagę pod kątem rozwoju całego teamu. Nasze trzy organizacje świetnie się dogadują, a teraz z niecierpliwością czekamy na debiut Focusa RS w zmaganiach na torze.”

„Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z zespołem Ford Performance,” powiedział Ken Block z Hoonigan Racing Division. „Bardzo doceniam fakt, iż w sezonie 2016 i kolejnych sezonach moich zmagań w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata mogę liczyć na wsparcie zespołu fabrycznego. Dzięki temu będę miał dostęp do nowych zasobów, które wraz z moim zespołem wykorzystamy do wzbogacenia naszych możliwości inżynieryjnych, a także do wyników prac badawczo-rozwojowych, które zaprocentują podczas zmagań ma trasie. Ponadto, samochód, który zespół stworzył dla mnie jest niesamowity. Kiedy mi go pokazali kilka miesięcy temu w Dearborn zaniemówiłem. Już nie mogę się doczekać rozpoczęcia testów.”

Malcolm Wilson, dyrektor zarządzający w M-Sport uważa, że udało się stworzyć wyjątkowy samochód. „Bardzo ciężko pracowaliśmy wraz z kolegami z Ford Performance i Hoonigan Racing Division, aby zrealizować ten projekt, ale rezultat jest oszałamiający. Mamy nadzieję, że auto osiągnie wiele sukcesów. Jestem pewien, że możemy walczyć o zwycięstwo.”

W lutym 1967 roku model Forda prowadzony przez pracownika Ford-Autocraft  Briana Melia uczestniczył w narodzinach rallycrossu - jego Lotus Cortina uplasował się na drugim miejscu w wyścigu Lydden Hill stworzonym specjalnie na potrzeby programu „World of Sport” stacji ITV. W tym samym roku format rallycrossu przejęła stacja BBC, co przypieczętowało przyszłość tego sportu. Pierwsze mistrzostwa Wielkiej Brytanii zorganizowane w 1968 roku wygrał Tony Chappell w fabrycznym modelu Ford Escort Twin Cam. 

Focus RS Rallycross zadebiutuje podczas rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata FIA w Portugalii w dniach 15-17 kwietnia br, a za kierownicą usiądą Block i Bakkerud. Ta globalna seria obejmująca 12 imprez rozgrywa się w 11 państwach na trzech kontynentach.

Dodatkowe informacje na temat samochodów sportowych oraz ich programów rozwojowych będą publikowane przed zawodami w Portugalii.

Gymkhana EIGHT: http://bit.ly/1LuyHJ1

 RS: http://bit.ly/1QqymXX

Informacje o firmie Ford Motor Company

Ford Motor Company z centralą w Dearborn w stanie Michigan w USA jest globalną marką oferującą samochody i usługi mobilne. Firma zatrudnia około 199 tys. pracowników i prowadzi produkcję w 67 zakładach na całym świecie, zajmując się projektowaniem, produkcją, marketingiem, finansowaniem i serwisowaniem całej gamy samochodów osobowych, użytkowych, SUV-ów oraz aut elektrycznych marki Ford i Lincoln. Jednocześnie, Ford dąży do realizacji planu Ford Smart Mobility, który ma zapewnić firmie dominację w sferze innowacji z zakresu łączności, mobilności, samochodów autonomicznych, satysfakcji klientów oraz przetwarzania dużych zbiorów danych. Więcej informacji na temat Forda, produktów firmy oraz oddziału Ford Motor Credit Company na stronie www.corporate.ford.com.


powrót